Uwaga rekrutacja do naszego Liceum Ogólnokształcącego OPW odbywa się poza elektronicznym systemem zapisów do Szkół Średnich!

Szkoły Średnie mundurowe

Oddział Przygotowania Wojskowego

ELITARNE LICEUM
Mundurowe (OPW)

Rekrutacja kadetów

Wpisowe: 0zł

Czesne: 1200 zł

Przedmioty rozszerzone: WOS, geografia, j.angielski

Okres nauki: 4 lata

Przyjmujemy również Kadetów do
I, II, III, IV klasy przez cały Rok Szkolny

Liczba miejsc ograniczona

ZAPISY DO elitarnej KLASY MUNDUROWEJ TRWAJĄ do 31.03

Odwiedź nas

ul. Miła 2

Umów się na spotkanie z dyrektorem

Dyżury dyrektora

szkoła certyfikowana przez MON

Akredytowane Elitarne Liceum Mundurowe (OPW)

Decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy otrzymało zezwolenie na utworzenie Oddziału Przygotowania Wojskowego (OPW).

Wprowadzenie OPW daje możliwość realizowania w szkole ujednoliconego programu, przy wsparciu MON oraz pod jego nadzorem. Umożliwia to młodym ludziom zostanie rezerwistą po zakończeniu szkolenia w OPW, wstąpienie do czynnej służby wojskowej oraz na wyższe uczelnie wojskowe (dodatkowe punkty w procesie rekrutacji).

MON przewidziało wsparcie finansowe w zakupie m.in. umundurowania, hełmów ochronnych, busoli lub kompasów, kamizelek taktycznych, replik broni palnej, kabur do replik, masek przeciwgazowych czy noszy medycznych, z których uczniowie będą korzystać podczas zajęć praktycznych. Dofinansowanie obejmuje również zakup mundurów dla uczniów.

Uczniowie OPW zgodnie z podstawą programową realizują kształcenie ogólne, a edukacja z zakresu przygotowania wojskowego odbywa się podczas zajęć dodatkowych.

W klasach I–III liceum program składa się z 230 godzin zajęć, w tym ponad 170 praktycznych, realizowanych zarówno w szkole, jak i w jednostce patronackiej. Obejmuje cztery bloki tematyczne: podstawy wychowania wojskowego, szkolenie prawne, logistyczne oraz bojowe. W IV klasie liceum przewidziany jest obóz szkoleniowy.

Absolwenci OPW mają zapewnione bonusy. To np. możliwość odbycia skróconej dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej czy dodatkowych punktów podczas rekrutacji do wojskowych akademii.


Po ukończeniu gwarantowanego Kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy 
Absolwenci otrzymują dodatkowe punkty przy rekrutacji do Służb, takich jak: wojsko, policja, służba więzienna, państwowa straż pożarna.

Liceum mundurowe

Szkolenia i działania naszych kadetów

Dołącz do elitarnej klasy mundurowej Oddziału Przygotowania Wojskowego im. SSG Michaela Ollisa!

Zostań Kadetem i Otwórz Drzwi do Akademii Wojskowych!

Jeżeli marzysz o służbie w wojsku, rozwijaniu umiejętności taktycznych i zdobywaniu cennego doświadczenia, to klasa mundurowa w naszym liceum jest właśnie dla Ciebie! Oferujemy wyjątkowy program edukacyjno-szkoleniowy, który przygotuje Cię do przyszłej kariery w siłach zbrojnych, a zdobyte punkty rekrutacyjne pomogą Ci dostać się do prestiżowych akademii wojskowych.

Elitarne Szkolenia i Obozy Kadetów

W trakcie nauki nasi kadeci biorą udział w obowiązkowych obozach szkoleniowych, zdobywając bezcenne doświadczenie i punkty rekrutacyjne, wszystkie obozy szkoleniowe są prowadzone przez instruktorów z jednostek patronackich Wojska Polskiego, the US Army oraz weteranów Legii Cudzoziemskiej:

I. Obozy Szkoleniowe
Kadeci klas mundurowych uczestniczą w ciągu roku szkolnego w następujących obozach:

Obóz integracyjny klas pierwszych – Bory Tucholskie (październik). organizowany przy współpracy z weteranami Wojska Francuskiego Legii Cudzoziemskiej oraz żołnierzami US Army i Wojska Polskiego

Obóz zimowy – Zakopane (grudzień), organizowany przy współpracy z weteranami Wojska Francuskiego Legii Cudzoziemskiej oraz żołnierzami US Army i Wojska Polskiego.

Obóz narciarski – Austria (styczeń) – punkty rekrutacyjne,

Obóz spadochronowy – kwiecień – punkty rekrutacyjne,

Obóz poligonowy – Czerwony Bór (czerwiec). organizowany przy współpracy z weteranami Wojska Francuskiego Legii Cudzoziemskiej oraz żołnierzami US Army i Wojska Polskiego,

Obóz NAVY – zdobycie patentu żeglarskiego i motorowodnego (sierpień). Punkty rekrutacyjne.

Egzamin ze znajomości języka francuskiego – DELF (maj) – punkty rekrutacyjne,

Obóz ratownictwa wodnego – lipiec, zdobycie uprawnień ratownika wodnego. Punkty rekrutacyjne.

II. Dodatkowe Możliwości Rozwoju
Poza podstawowym programem, oferujemy liczne zajęcia dodatkowe pozwalające na rozwój
umiejętności wojskowych i ratowniczych:

Zajęcia JUDO/samoobrona – dwa razy w tygodniu.

Szkolenia medyczne KPP (Kwalifikowana Pierwsza Pomoc). Punkty rekrutacyjne,

Wolontariaty – pomoc osobom w kryzysie bezdomności. Punkty rekrutacyjne,

Szkolenia taktyczne – grup specjalnych kadetów,

Zawody w sportach walki.
Współpraca z patronackimi JW
Udział w uroczystościach o charakterze państwowym
Kadra instruktorska wywodząca się z jednostek specjalnych: JW. GROM, JWK
Zawody medyczne.

Współpraca międzynarodowa:

    • Wojsko Francuskie – poprzez Ambasadę Francji.
    • The US Army – jednostki stacjonujące w Polsce.

Każdy kadet ma możliwość zdobycia unikalnych odznak i certyfikatów potwierdzających jego
umiejętności:

  • Medic – First Aid – certyfikowane szkolenia z pierwszej pomocy.
  • Volunteer Worker – aktywny udział w akcjach wolontariackich.
  • Odznaka skoczka spadochronowego – ukończone szkolenie skoków spadochronowych.
  • Sharp Shooter – doskonałe wyniki w strzelectwie.
  • Self-Defence Specialist – regularne uczestnictwo w zajęciach z samoobrony.
  • Mountaineer Cadet – ukończenie szkolenia górskiego.
  • Tactician – wyróżniające wyniki w ćwiczeniach taktycznych.
  • NAVY – zdobycie patentu żeglarskiego i motorowodnego.


Dołącz do Nas!

Zostań częścią elitarnej klasy mundurowej, zdobywaj doświadczenie, rozwijaj umiejętności i spełniaj marzenia o służbie wojskowej! Jeśli chcesz przygotować się do przyszłej kariery w służbach mundurowych – nasze liceum to najlepszy wybór!

Najlepsi w swoim fachu

Międzynarodowa kadra szkoleniowa

Dyrektor Elitarnego Liceum Mundurowego

mgr Tomasz Krajewski

Tel: +48 604 924 339

Ekspert Zespołu ds. Szkolenia i Doskonalenia Zawodowego Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy oraz Dowódca Plutonu II Polish FPU EULEX Kosovo.

Prowadził i organizował warsztaty szkoleniowe i poligony z zakresu pierwszej pomocy, medycyny taktycznej, walki wręcz i samoobrony oraz szkolenia strzeleckiego i pracy z bronią palną w pomieszczeniach zamkniętych ze służbami: ABW, Oddziały Specjalne ŹW, 1 Pomorska Brygada Logistyczna, JW 2305, Strażą Graniczną, ITD, Strażą Leśną, Strażą Rybacką, Strażą Miejską w Bydgoszczy.

Jestem współautorem filmów szkoleniowych z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz instrukcji „Pierwsza Pomoc Ratownictwo Medyczne”, oraz aplikacji na telefony komórkowe: „pierwsza pomoc – ratownictwo medyczne”.

Ukończył szkolenie strzeleckie w Specjalistycznym Centrum Treningowym Guardia di Finanza – Włochy.

Instruktor (uprawnienia stowarzyszeń izraelskich) Krav Maga, Prowadzący i Kierownik sekcji MMA Policyjnego Towarzystwa Sportowego „Gwardia” w Bydgoszczy – szkolenia młodzieży.

Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Ratownik Medyczny.

Instruktor Oddziału Przygotowania Wojskowego

Arkadiusz "Motyl" Dembiński

Były operator jednostki specjalnej GROM i Jednostki Specjalnej w Lublińcu. Przez ponad 17 lat zdobywał wiedzę i doświadczenie w zakresie procedur i taktyki działań specjalnych. Wielokrotnie brał udział w misjach zagranicznych, walczył w Afganistanie i Iraku. Uczestniczył między innymi w akcjach uwalniania zakładników. Podczas jednej z akcji, w trakcie wykonywania zadania bojowego został poważnie ranny. Za zasługi, wzorową służbę i poświęcenie w czasie walki został odznaczony przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego.

Posiad tytuł Eksperta Krav Maga uzyskany w Izraelu. Jest zdobywcą Pucharu Świata w kick boxingu, wielokrotnym medalistą Mistrzostw Europy i Polski. Od 2009r.  reprezentował nasz kraj w kickboxingu. W Oddziale Bojowym GROM odpowiadał za wyszkolenie w zakresie walki wręcz, obecnie prowadzi szkoły samoobrony. Uczestniczy i zdobywa wiedzę z strzelectwa sportowego, posiada uprawnienia instruktora w kilku dziedzinach. Wykształcenie wyższe.

międzynarodowy patronat

Liceum mundurowe im. SSG MICHAEL OLLIS JUNIOR TRAINING CORPS

Na uroczystość nadania imienia przybyli m.in. rodzice śp. Michaela Ollisa, por. Karol Cierpica, przedstawiciele władz, oficerowie oraz żołnierze polskiej i amerykańskiej armii.

Ceremonia nadania imienia rozpoczęła się Mszą św. z ceremoniałem wojskowym w kościele garnizonowym w Bydgoszczy, której przewodniczył ks. bp Krzysztof Włodarczyk. Orkiestra wojskowa odegrała hymny Rzeczypospolitej Polskiej oraz Stanów Zjednoczonych. Nasi Uczniowie aktywnie uczestniczyli w uroczystości, tworząc poczty sztandarowe i flagowe, jak również pełniąc wartę w głównej nawie kościoła. Na zakończenie Mszy ks. bp Krzysztof Włodarczyk poświęcił sztandar Klasy Mundurowej.

O wydarzeniu pisały następujące media:

Staff Sgt. MICHAEL H. OLLIS

Syn Lindy i Roberta Ollis, miał dwie siostry. Ukończył Staten Island Petrides High School i w wieku 17 lat zaciągnął się do wojska.

Służył w 1 Dywizji Pancernej, 101 Dywizji Powietrznodesantowej i 10 Dywizji Górskiej. Przeszedł szkolenie rangersów oraz szkolenie spadochronowe. Należał również do prestiżowej organizacji „Audie Murphy Club”.

Sierżant sztabowy Ollis odbył jedną turę w Iraku oraz dwie w Afganistanie. W styczniu 2013 roku rozpoczął trzecią turę w Afganistanie.

W dniu 28 sierpnia 2013 roku ciężarówka wypełniona materiałami wybuchowymi staranowała ogrodzenie bazy wojskowej w Ghazni. Przez wyłom weszło dziesięciu uzbrojonych i mających na sobie kamizelki wybuchowe rebeliantów. Wywiązała się zacięta walka, podczas której jeden z napastników ranił porucznika Karola Cierpicę. Michael H. Ollis zginął na miejscu, osłaniając rannego polskiego oficera.

Został pochowany na Cmentarzu Zmartwychwstania (Cemetery of the Resurrection) w Pleasant Plains na Staten Island.

Prezydent Polski Andrzej Duda w Liście gratulacyjnym do Prezydenta USA z okazji Dnia Niepodległości w 2017 roku napisał:

„… Dodatkowym, niewątpliwym, wzmocnieniem naszych bliskich relacji jest braterstwo broni naszych żołnierzy, wykute w Iraku, Afganistanie i innych punktach zapalnych współczesnego świata. W pamięci zbiorowej Polaków zapisał się czyn 24-letniego sierżanta sztabowego Michaela H. Ollisa, który w sierpniu 2013 r. podczas ataku talibów na bazę w Ghazni w Afganistanie, oddał życie osłaniając własnym ciałem podporucznika Karola Cierpicę. Za uratowanie polskiego oficera został odznaczony pośmiertnie przez polskie władze Gwiazdą Afganistanu oraz Złotym Medalem Wojska Polskiego.”

źródło: 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Michael_Ollis

Najlepsi partnerzy

WSPÓŁPRACA Z US ARMY I WOJSKIEM POLSKIM

Praktyczne przygotowanie

ZAJĘCIA W TERENIE

napisz do nas

Formularz kontaktowy

Wniosek o przyjęcie do Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego

Rok Szkolny 2025/26

Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Wyższą Szkołę Nauk o Zdrowiu i SKK Sp. z o.o., w zakresie podanym w formularzu kontaktowym/ankiecie a także bezterminowe ich wykorzystywanie w celach informacyjnych a także promocyjno – marketingowych. Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002 r. Nr 101 poz. 926, z późn. zm.), osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz możliwość ich wglądu, aktualizowania lub ich poprawiania w każdym czasie.